Rekomenduojame plaukti šiomis upėmis

VISINČIA

Trasos ilgis 29km. Poilsiavimo trukmė 1-2 dienos. Sezonas – V-IX mėn. Visinčia – didžiausias Šalčios intakas – prasideda Mikantonių apylinkėse, už 7km į rytus nuo Šalčininkų. Teka Rūdininkų giria: aukštupyje į šiaurės vakarus, toliau į pietvakarius. Geriausia pradėti kelionę nuo Gudelių (28km). Kaimą iš visų pusių supa Rudininkų giria. Visinčia įteka į Šalčią 25.8km nuo šios žiočių.

ŠALČIA

 Trasos ilgis – 63km, trukmė 2 – 3d., sezonas – IV-IX mėn. Šalčia – didžiausias Merkio intakas, prasidedantis už 4km į šiaurę nuo Šalčininkų. Iš pradžių 9km teka Lietuvos teritorija į pietus, paskui, pasukusi į vakarus, 11km – Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos respublikos siena, toliau vėl teka per Lietuvą, Rūdininkų girios pietiniu pakraščiu. Išilginis upės profilis įgaubtos formos. Tokio profilio yra senos upės, ištekančios iš aukštumų, aukštupyje turinčios didelį nuolydį, kuris žemupio link mažėja. Palyginti su kitomis Lietuvos upėmis, Šalčia yra gana srauni, negilaus slėnio, neaukštų krantų. Labai vingiuota (turinti visus keturis vingiuotumo laipsnius); vanduo šaltas, labai švarus. Dėl to joje veisiasi upėtakiai, kiršliai, šlakiai. Mėgėjiška žūklė šioje upėje nedraudžiama. Maršrutas skiriamas trumpų išvykų mėgėjams turistams. Plaukti rekomenduojama pradėti nuo Kaniūkų kaimo (51km). Šalčia įteka į Merkį 87.8km nuo jo žiočių.

MERKYS

 Trasos ilgis – 182km, trukmė 4 – 7d., sezonas – V-IX mėn. Merkys – devintoji pagal ilgį Lietuvos upė. Vidutinis metinis Merkio debitas – 25m3/s. Upė, ištekėjusi iš Želvių pelkės netoli Lietuvos ir Baltarusijos sienos, maitinama tiesiogiai ir per intakus gausybės upeliukų ir šaltinių, savo vandenis plukdo per smėlingą Dainavos kraštą. Vanduo dėl šaltinių vasarą šaltesnis negu kitų Lietuvos upių, vandens lygis – pastovesnis. Merkys nėra sudėtinga upė, įveikiama daugeliui turistų. Pasitaikančios kliūtis – įvirtę medžiai ir po vandenių slypintys akmenys. Dzūkai yra svetingi ir malonūs žmonės, aplink esančiuose miškuose gausu uogų ir grybų. Ties Žagarine, atidavęs savo vandenį Papio ežerui, siauras, seklus, apaugęs žolėmis, užvirtęs medžiais, Merkys daro staigius vingius, po to teka kanalizuotu grioviu. Geriausia žygį Merkiu pradėti nuo Dargužių, kai upė teka nevaržoma, vingiuodama, pasitaiko įvirtusių medžių. Šiek tiek už Valkininkų Merkys (88km likus iki žiočių) priima vieną didžiausią savo intakų – Šalčią ir gerokai pagilėja bei praplatėja.